Ako si vybrať cyklistické okuliare?

Šetriť na ochrane očí sa rozhodne nevypláca, preto investujte do kvalitných cyklistických okuliarov. Nielenže si užijete jazdu na bicykli oveľa viac, urobíte navyše aj niečo pre svoje zdravie. Zaobstarajte si také, ktoré vám budú skutočne vyhovovať. Aké okuliare na bicykel vybrať sa dozviete v našom radcovi.

Šetriť na ochrane očí sa rozhodne nevypláca, preto investujte do kvalitných cyklistických okuliarov. Nielenže si užijete jazdu na bicykli oveľa viac, urobíte navyše aj niečo pre svoje zdravie. Zaobstarajte si také, ktoré vám budú skutočne vyhovovať. Aké okuliare na bicykel vybrať sa dozviete v našom radcovi.

Doba čítania 5 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Aké okuliare na bicykel podľa typu a zafarbenia skla

Fotochromatické

Fotochromatické okuliare na bicykel sú veľmi sofistikované a tiež tomu zodpovedá ich cena. Zorníky sa zafarbujú samy podľa aktuálnych svetelných podmienok. Pri slnečnom počasí tmavnú, v tme sú číre. Na svetelné podmienky reagujú do pár sekúnd.

Fotochromatické cyklistické okuliare

Polarizačné

Polarizačné cyklistické okuliare značne obmedzujú dráždivé odrazy a oslnenie, ktoré spôsobuje svetlo odrazené od vodorovných povrchov, napr. od vody, cesty, piesku či snehu. Polarizačné šošovky absorbujú 100 % UV žiarenia.

Polarizované cyklistické okuliare

Dioptrické

Existujú 2 varianty pre dioptrické okuliare na bicykel. Prvý variant predstavuje špeciálne krycie polarizačné okuliare, ktoré využijete v prípade, že nosíte okuliare. Tieto cyklistické okuliare sú väčšie a pohodlne skryjú dioptrické okuliare. V prípade druhého variantu si môžete zaobstarať cyklistické okuliare so zabudovanými bifokálnymi šošovkami.

Dioptrické cyklistické okuliare

Zrkadlové

Zrkadlové okuliare eliminujú odlesky a taktiež zvyšujú filtračné schopnosti skiel. Pre mnohých cyklistov predstavuje tento typ okuliarov aj skvelý módny doplnok.

Zafarbenie skla

V našej ponuke nájdete číre cyklistické okuliare, ktoré sa hodia do zhoršených svetelných podmienok. Stmavujúce zorníky oceníte predovšetkým za jasného a slnečného počasia. Najčastejšie sa zafarbujú do všetkých odtieňov hnedej a medenej.

Klasikou na letné vychádzky sú slnečné okuliare na bicykel. Pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť, potom sú jasnou voľbou cyklistické okuliare s vymeniteľnými sklami.

Slnečné okuliare na bicykel Vymeniteľné sklá

Cyklistické okuliare - delenie podľa pohlavia

Samozrejme, že väčšina cyklistických okuliarov sa vyrába ako unisex, môžu ich teda nosiť muži aj ženy. Mnoho výrobcov však ponúka pánske, dámske aj detské varianty.

Pánske

Pánske okuliare na bicykel sa zhotovujú v tmavších farbách, sú tiež väčšie, veľmi odolné a vyrábané z kvalitných materiálov.

Dámske

Dámske cyklistické okuliare sú skonštruované tak, aby sedeli prevažne ženám, sú preto o niečo menšie ako pánske a často nesú svetlejšie farby, ako je ružová, oranžová, žltá alebo napr. fialová.

Detské

Detské okuliare na bicykel sú extrémne odolné, aby ich deti hneď nezničili. Vyrábajú sa v malých veľkostiach a sú ľahké.

Okuliare na bicykel a ich parametre

Svetelná priepustnosť zorníkov

Svetelná priepustnosť nám určuje, koľko percent svetla, ktoré dopadne na zorník okuliarov, prejde až k nášmu oku. Udáva sa v percentách a rozdeľuje sa do jednotlivých kategórií:

Kategória zorníkov

Svetelná priepustnosť

Použitie

Kategória 0

80 – 100 %

šero, tma, súmrak

Kategória 1

43 – 80 %

hmla, zamračené, búrka

Kategória 2

18 – 43 %

zamračené, slabšia hmla

Kategória 3

8 – 18 %

polojasno až jasno

Kategória 4

3 – 8 %

slnečno

Veľkosť

Kupovať si cyklistické okuliare bez vyskúšania nemožno. Zo všetkého najdôležitejšie sú však tieto rozmery:

  • Vnútorná a vonkajšia šírka - meria sa buď z vnútornej alebo z vonkajšej časti

  • Výška objektívu s rámčekom - výška šošovky aj s rámčekom

  • Šírka nosníka - priestor medzi sklami

  • Dĺžka bočnice - bočnica slúži na to, aby vám okuliare pohodlne držali za ušami

  • Veľkosť šošovky - veľkosť skiel od horného k spodnému okraju

Ak máte doma staré cyklistické okuliare a sedia vám, môžete si veľkosť zmerať podľa nich. Prípadne zájdite do špecializovaného obchodu a rozmery si zmerajte priamo tam. Ale ako spoznať vhodnú veľkosť?

Na určenie veľkosti vám pomôže obyčajná platobná karta alebo napr. občiansky preukaz. Podľa karty ľahko spoznáte, či máte veľkosť S, M alebo L. Kartu si priložte hranou ku koreňu nosa. Dlhšia strana karty smeruje k jeho špičke. Podľa toho, kde končí jej kratšia strana, zistíte, aká veľkosť je pre vás vhodná.

  • Veľkosť S - karta presahuje vonkajší kútik oka

  • Veľkosť M - karta končí presne pri vonkajšom kútiku oka

  • Veľkosť L - karta až k vonkajšiemu kútiku oka nedosiahne

Namiesto karty ale možno použiť aj starý dobrý krajčírsky meter. Tým si zmerajte veľkosť očí od vonkajšieho kútika ku koreňu nosa.

Rady na záver

Predovšetkým z odolného a ľahkého. Zároveň si môžete vybrať medzi celorámovými a bezrámovými okuliarmi. Okuliare bez obrúčok vám poskytnú širšie zorné pole.

Nemusia, ale rozhodne je to žiaduce, pretože slnko poškodzuje zrak. Vyberte si okuliare s UV 400. Tak si budete istí, že svoj zrak maximálne chránite.

Áno, v tomto prípade siahnite po dioptrických cyklistických okuliaroch, pod ktoré sa vám zmestia klasické dioptrické okuliare. Alebo si rovno kúpte cyklistické okuliare s bifokálnymi šošovkami.